Kad tradicinis šventinis stalas būtų sveikatai palankus

22 Gru Kad tradicinis šventinis stalas būtų sveikatai palankus

Artėjančių švenčių metu, ypač per Kūčias, ragaujam daug įvairiausių valgių, kas vėliau ypač apsunkina organizmą. Su kuo nerekomenduojama valgyti silkės? Ji dažnai ruošiama net su vaisiais, įvairiais padažais, riešutais, grybais. Ar šie deriniai tinkami mūsų skrandžiui?

 Kūčios, Kalėdos tai šventės, kai prie stalo susėda net kelios šeimos kartos, todėl stalai lūžta nuo vaišių, kiekviena šeimininkė stengiasi prigaminti kuo įvairesnių patiekalų ir ne paslaptis, persistengiama, prigaminama daugiau, negu galima suvalgyti. Kalbant apie mitybą šventiniu laikotarpiu reikėtų atkreipti dėmesį ne tik apie maisto derinius, bet ir apie pagaminamus ir suvartojamo maisto kiekius. Norėdami paragauti daug patiekalų, pamirštame saiką, valgome daug, įvairių skonių patiekalų per trumpą laiką, dažnai nuo šventinio stalo nueiname apsunkę, persivalgę. Tai kaip suderinti skonį, tradicijas ir sveikatai palankumą? Ką daryti: ar atsisakyti tradicinių patiekalų iš silkės, grybų? Tikrai ne. Nereikia atsisakyti tradicijų, tačiau reikia nepamiršti saiko, mėgavimosi maistu, šilto bendravimo prie stalo su šeima.

Silkė yra puikus pasirinkimas, joje yra nuo 15 iki 19 proc. baltymų, jose yra gausu nepakeičiamų amino rūgščių, kurių  žmogaus organizmas negamina ir gali gauti tik su maistu. Viena iš jų yra oleino rūgštis gerinanti kraujo apytaką smegenyse bei širdies ir kraujagyslių sistemos veiklą. Tačiau labai svarbu kokią silkę perkame ir kaip ją paruošiame. Pirmiausia reikėtų atkreipti dėmesį į ženklinimo etiketę, nes silkės gaminiuose yra dažnai naudojamas aromato ir skonio stipriklis natrio glutamatas E621, kuris slopina sotumo pojūtį ir skatina persivalgymą. Silkės yra pakankamai sūrus produktas, todėl prieš ruošiant patiekalus sūrias silkes reikėtų pamirkyti vandenyje, na ir patiekti ne ,,pataluose“, o pasirinkti kitus lengvesnius priedus: patroškintas daržoves, apšlakstyti sveikatai naudingesniu nerafinuotu aliejumi. Prie silkės tinka ir svogūnai, ir morkos, ir žalumynai, tik svarbu juos neperkepti, neprideginti, o lengvai patroškinti, kad tik suminkštėtų, svogūnai įgautų gelsvą atspalvį. Taip nesusidaro kenksmingos medžiagos ir neprarandama patiekalo maistinė vertė. Apšlaksčius nerafinuotu augaliniu aliejumi: linų sėmenų, kanapių, alyvuogių organizmas gauna taip reikalingų polinesočiųjų Omega-3, bei Omega-6 riebalų rūgščių. Nereikia atsisakyti ir grybų, kurie taip pat naudingi mūsų organizmui, tačiau, kaip ir minėjau nereikia pamiršti saiko, nes grybai yra sunkiau virškinamas maistas.

 Grybų patiekalai, ko kartu negalima valgyti su jais? Dažnai grybai gaminami su kopūstais, taip pat silke, žuvimi, ar šie deriniai tinkami?

 Grybai tinka visokie: ir šaldyti, ir džiovinti. Iš galima pasiruošti puikių ir sveikatai palankių patiekalų. Juos patiekiama ir su silke, ir su žuvimi.

Grybuose gausu ląstelienos, naudingų baltymų, vandens ir mineralinių medžiagų, fosforo, kalcio ir kalio. mangano, magnio. Net ir specialistai ginčijasi dėl grybų. Vieni sako, kad grybai  yra sunkiai virškinami  ir tai ne pats geriausias pasirinkimas, kiti priešingai, sako, kad grybuose yra įvairių naudingų maistinių medžiagų – tad paįvairinti jais Kūčių stalą tikrai verta. Kur teisybė?

Pirmiausia, kaip ir visur, reikėtų nepamiršti saiko ir paruošti bei pateikti juos kuo sveikiau, nes grybai ir riebalai tikrai nėra pats geriausias pasirinkimas. Svarbu, kad maisto produktai būtų ne tik sveikatai palankūs, bet ir suvalgoma jo tiek, tiek kiek reikia, gerai sukramtoma ir tada virškinimo problemų neiškils nesvarbu su kuo jie bus patiekti. Nepamiršti, kad prieš valgant skirtingus patiekalus daryti 20 minučių pertraukėlę

Gėrimai per Kūčias: dažnai prieš šių patiekalų geriamas kisielius, sultys, kiti saldūs gėrimai, ar jie tinkami? Kaip organizmas reaguoja, kada sunkų maistą užgeriame panašiais gėrimais?

 Kūčios neapsieina ir be tradicinio spanguolių kisieliaus. Svarbu, kad jis būtų pagamintas ne iš parduotuvėje pirktų miltelių, bet iš šviežių ar šaldytų spanguolių, neprisaldintas. Tokį patį skanų kisielių galima pagaminti ir nenaudojant krakmolo, o dedant maltus linų sėmenis, taip organizmas gaus daugiau maistinių ir skaidulinių medžiagų.

Saldūs gazuoti gėrimai, sultys, saldinti nektarai tikrai nėra geriausias pasirinkimas valgant kūčių patiekalus užsigerti. Sunkiai derinamas maistas, saldumynai ar saldūs gėrimai po keptų, riebių ar sūrių  patiekalų,  daug riebaus ir aštraus maisto priverčia griebtis vaistų virškinimui pagerinti. . Aplamai cukraus suvartojimas turi būti ribojamas ir kaip rekomenduoja PSO neviršytų 25 g per dieną suaugusiems, o vaikams 12 g.

Vos pajutus sunkumą skrandyje ar malšinti troškulį geriausia tinka vanduo, vanduo pagardintas citrina ar vaisių griežinėliais, nesaldinta arbata.

Žinoma reikia nepamiršti, kad  šventės, tai ne tik tradicijos prie stalo, bet ir malonus bendravimas, valgymo kultūra. Svarbu nepamiršti, kad maistas reikalingas ne tik dėl fiziologinių poreikių patenkinimui, jis turi palaikyti ir saugoti mūsų sveikatą, turi teikti malonumą. Todėl būtina mėgautis maistu, su juo ateina ne tik geros emocijos, bet ir sveikata!

Share
Komentarų nėra

Rašyti komentarą