10 Gru Specialistai pataria: šie produktai būtini vaiko organizmui
Juk sutiksite, kad apie sveikesnius mitybos įpročius šeimoje pagalvojama nuolatos, tačiau juos imti staiga ir pakeisti nėra paprasta net suaugusiems, o vaikams staigūs ir kardinalūs valgiaraščio pokyčiai gali sukelti stresą ar atmetimo reakciją. Negana to, perėjimas prie sveikatai palankios mitybos reikalauja ne tik noro, tačiau ir žinių, nuoseklumo bei kantrybės, įpročius keičiant mažais žingsneliais.
Projekto „Sveikatiada“ vadovė, visuomenės sveikatos specialistė Laura Blaževičiūtė tikina, kad sveikos mitybos vaikus reikia mokyti ne griežtais draudimais, o žaidimais ir žaismingais iššūkiais.
Būtent apie tai projektas „Sveikatiada“ ir kalba šiais metais, ugdymo įstaigų bendruomenes kviečiant dalyvauti „Sveikatiados iššūkiuose“, kurių metu vaikai skatinami atsisakyti sveikatai nepalankių maisto produktų ir į savo mitybą įtraukti daugiau daržovių, vaisių, grūdinių produktų, rinktis organizmui vertingesnius užkandžius bei gėrimus.
Daržovių ir vaisių iššūkis – kaip sekėsi?
Pirmasis projekto ,,Sveikatiados maisto detektyvai“ organizuotas iššūkis – „400 g daržovių ir vaisių kasdien!“, pritraukė būrį Lietuvos mokyklinio ir ikimokyklinio ugdymo įstaigų. Jo metu vaikai kasdien turėjo tikslą – nepamiršti suvalgyti reikiamo daržovių ir vaisių kiekio. Gausus skaičius dalyvavusių tik patvirtino – iššūkis buvo ne tik naudingas, bet ir įtraukiantis.
„Susidomėjimas iššūkiu buvo stulbinantis, konkurse dalyvavo 371 komanda iš įvairių ugdymo įstaigų. Iššūkiui pasibaigus buvo apdovanotos penkios ikimokyklinio bei septynios mokyklinio ugdymo įstaigos“, – kalba Laura Blaževičiūtė ir priduria, kad siekiant ugdymo įstaigoms padėkoti už aktyvų įsitraukimą į „Sveikatiados iššūkį“, buvo surengta šventė, į kurią atvyko Kauno Martyno Mažvydo progimnazijos, Alytaus Dzūkijos mokyklos, Kauno Juozo Urbšio katalikiškos pagrindinės mokyklos, Šiaulių Santarvės gimnazijos bei Kauno Jono ir Petro Vileišių mokyklos komandos.
Šventėje komandos rungėsi įvairiose iššūkio užduotyse: protmūšyje, mįslių turnyre, TAIP arba NE žaidime, o šventę, surengę vaisių ir kokteilių šou, papuošė Kauno maisto pramonės ir prekybos mokymo centro atstovai. Jie pasirodymo metu demonstravo ne tik puikią techniką, bet ir įspūdingus triukus su sausu ledu. Pasirodymą organizavo Kauno maisto pramonės ir prekybos mokymo centro profesijos mokytoja metodininkė Kristina Česlavičienė, už bendradrabiavimą jai dėkoja ,,Sveikatiados“ projekto komanda.
Šventės pabaigoje atvykusios mokyklos buvo reitinguojamos. Iš VšĮ ,,Tikra mityba“ bei Kauno maisto pramonės ir prekybos mokymo centro atstovų sudaryta komisija atidžiai vertino visas komandų atliktas užduotis. Tris prizines vietas laimėjo Kauno Martyno Mažvydo progimnazijos, Alytaus Dzūkijos mokyklos bei Kauno Juozo Urbšio katalikiškos pagrindinės mokyklos komandos.
Viena iš šventės dalyvių, Alytaus Dzūkijos mokyklos mokytoja Ramunė Raguckienė pasakojo, kad mokiniai į šventę keliavo kupini entuziazmo, kuris šventės eigoje net padvigubėjo. „Visiems labiausiai patiko protmūšis, kadangi buvo labai įdomūs klausimai. Didesnei daliai vaikų patiko ir salotų ruošimas, didelis daržovių ir salotų priedų pasirinkimas bei komisijos narių profesionalus šou“, – kalbėjo mokytoja.
Pasidžiaugus sėkmingai įveiktu daržovių ir vaisių iššūkiu, „Sveikatiada“ skelbią kitą išbandymą – „Sveikatiados iššūkį – grūdiniai produktai sveikatai palankios mitybos pagrindas“. Visuomenės sveikatos specialistė Laura Blaževičiūtė aiškina, kad tokia iššūkio tema pasirinkta ne atsitiktinai. „Maisto piramidės pagrindą sudaro dvi maisto produktų grupės ir viena iš šių grupių yra būtent grūdiniai maisto produktai“, – sako pašnekovė.
Kodėl grūdiniai maisto produktai tokie svarbūs?
Mitybos specialistai rekomenduoja kiekvieną dieną suvalgyti apie 70-90 g nesmulkintų arba visagrūdžių grūdų produktų. Pavyzdžiui, dienos normą gali sudaryti:
- Keturios riekės pilno grūdo duonos;
- Dubenėlis nesmulkintų grūdų dribsnių ir dvi riekės pilno grūdo duonos;
- Dubenėlis pilno grūdo avižinių dribsnių ir viena porcija pilno grūdo makaronų;
- Viena porcija rudųjų ryžių.
„Grūdiniai produktai yra puikus angliavandenių šaltinis, suteikiantis organizmui energijos. Taip pat šie produktai mūsų kūną aprūpina ne tik energija, bet ir baltymais, skaidulinėmis, mineralinėmis medžiagomis, kaip kalis, kalcis, magnis bei C, B6 vitaminais, folio rūgštis, karotinoidai“, – aiškina Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro, Mitybos ir fizinio aktyvumo skyriaus visuomenės sveikatos specialistė Gabija Bulotaitė.
Nemažiau svarbios yra ir grūdiniuose produktuose esančios skaidulinės medžiagos, kurios apsaugo nuo vidurių užkietėjimo, pagreitina maisto judėjimą žarnyne, palaiko normalią cholesterolio koncentraciją kraujyje bei mažina padidėjusią gliukozės koncentraciją kraujyje iš karto pavalgius. Be to, skaidulinės medžiagos mažina širdies ir kraujagyslių ligų, antro tipo cukrinio diabeto bei storosios žarnos vėžio atsiradimo riziką.
Gabija Bulotaitė akcentuoja, kad naudingiausia rinktis grūdinius produktus, kurie pagaminti iš rupaus malimo miltų ar nemaltų grūdų gaminius, kadangi šiuose produktuose randamas didžiausias kiekis skaidulinių medžiagų. Taip pat juose mažai riebalų, cukraus ir druskos.
„Rekomenduojama vartoti kuo įvairesnes kruopas ar kruopų dribsnius: avižų, grikių, ryžių, kvietinės, miežinės, perlinės, kukurūzų, sorų. Pirmenybė teikiama ruginei duonai, o jei vartojami apkepai, blynai, bandelės, jų tešlai naudojamus aukščiausios rūšies miltus rekomenduojama maišyti su viso grūdo miltais, sėlenomis. Jei valgote makaronus – pirmenybė teikiama makaronams, pagamintiems iš kietųjų kviečių miltų arba viso grūdo miltų“ – vardina Gabija Bulotaitė.
„Sveikatiada“ projekto vadovė Laura Blaževičiūtė pastebi, kad grūdiniai produktai vaikų yra mėgiami, tačiau iššūkio metu bus siekiama vaikus supažindinti su naujais, sveikesniais grūdiniais produktais.
„Vaikus skatinsime ne tik į mitybą įtraukti daugiau grūdinių produktų, bet ir juos tyrinėti, bandyti atspėti, kokia galėtų būti grūdo rūšis. Šis iššūkis ypatingas tuo, kad ugdymo įstaigos gali vykti į įvairias edukacines veiklas, pavyzdžiui, duonos kepimo pamokas, apsilankyti ugdymo įstaigos valgykloje ir kartu su virėjomis virti pilno grūdo makaronus ar įgyvendinti kitas originaliais veiklas“, – apie iššūkio galimybes kalba L. Blaževičūtė.
Siekiant vaikus skatinti rinktis sveikatai palankius produktus, kviečiame jungtis prie „Sveikatiados iššūkio – grūdiniai produktai sveikatai palankios mitybos pagrindas“, o šauniausių konkurso dalyvių lauks kvietimas į iššūkio šventę bei puikūs projekto prizai!
Projektas yra finansiškai remiamas Valstybinio visuomenės sveikatos stiprinimo fondo, kurį administruoja LR Sveikatos apsaugos ministerija.
Komentarų nėra