LR seime vykusios diskusijos apie vaikų maitinimą įžvalgos

17 Gru LR seime vykusios diskusijos apie vaikų maitinimą įžvalgos

Džiugu, kad vis plačiau eskaluojama vaikų maitinimo tema ne tik viešojoje erdvėje, bet ir tarp atsakingų institucijų ir vaikų maitinimą įgyvendinančių įstaigų. Konstatuojame, kad šiai dienai vaikų maitinimo pokyčiai ugdymo įstaigose juda teisinga linkme ir nuolatos tobulinami atsižvelgiant į teisės aktų pakeitimus.

2015 m. gruodžio 15 d. vykusios konferencijos metu, atsakingos už vaikų maitinimo kontrolę ir valgiaraščių derinimą Valstybinės maisto ir veterinartijos tarnybos (VMVT) atstovės D. Švelnienės pareiškimo metu buvo pabrėžta, kad:

  • valgiaraščių derinimas neefektyvus, nes atsižvelgiama į teorines maistinių medžiagų vertes ir siūlymas nustatyti maisto produktų grupių (daržovių, vaisių, grūdų, mėsos, pieno) kiekius pagal amžiaus grupes, patiekalo lėkštės modelį ir porcijų dydį. Pateiktas Druskininkų savivaldybės atlikto tyrimo pavyzdys, kuriame matosi, kad faktinis patiekalų kaloringumas, nuo teorinio skiriasi daugiau nei 10 %. 
  • vaikai turi būti ugdomi maisto kultūros.
  • planuojama nuo 2016 m. įvesti ugdymo įstaigų maitinimo paslaugų reitingavimo sistemą.
  • mokyklose aktuali problema – vaikų greito maisto valgymas už mokyklos ribų.

Taip pat pasidalinta Didžiosios Britanijos vaikų maitinimo patirtimi (Food school Standard).

Sveikatos apsaugos viceministrė J. Zinkevičiūtė pabrėžė, kad rekomenduojamų paros maistinių ir energinių verčių teisės aktas, kuris jau 16 metų senumo, netrukus turi būti patvirtintas su pakeitimais, kurie palengvins valgiaraščių derinimą, ne tik didesni maistinių ir energinių verčių nuokrypiai bus galimi, bet ir sumažintas rekomenduojamas kaloringumas pagal amžiaus grupes. Taip pat pabrėžė, kad mokyklų maitinimo organizavime turėtų didesnę atsakomybę perimti visuomenės sveikatos specialistai. Taip pat viceministrė pabrėžė, kad valgiaraščių derinimo neefektyvumas turėtų būti diskutuojamas ir neturėtų būti drąstiškai priimamas sprendimas atsisakant valgiaraščių derinimo.

Žemės ūkio ministerijos atstovas Saulius Jasius pabrėžė, kad kuo daugiau maisto produktų turi būti tiekiami vaikų maitinimui vietiniai, išskirtinai ekologiški ir nacionalinės kokybės ženklu pažymėti produktai.

VšĮ „Tikra mityba“ direktorė Danguolė Gasparavičienė pabrėžė, kad vaikų maitinimas jau dabar turi daugybę privalumų, tačiau būtinas sveikatai palankaus vaikų maitinimo užtikrinimas ne tik ugdymo įstaigose, bet ir namų ūkiuose. Pasiūlyta švietimas ir propagavimas sveikatai palankios mitybos ugdymo įstaigos bendruomenėse.

Diskusijos siūlomų pakeitimų apibendrinimą planuojama surašyti ir pateikti Vyriausybei jau 2016 m. sausio mėn.

Parengė: Sveikatai palankaus maisto technologė Raminta Bogušienė

Share
Komentarų nėra

Rašyti komentarą